چگونه انسان های ثروت ساز به راحتی تغییر می کنند؟

یک لینکیکی از مهمترین عادت های ثروت ساز ، تغییر سریع است. انسان های ثروت ساز می دانند یک اشتباه را دو بار نباید مرتکب شوند و این یعنی تغییر .انسان های ثروت ساز زمان زیادی را به تصمیم گیری اختصاص نمی دهند ، سریع تصمیم می گیرند و با تمرکز و توان کافی خود را به داخل گود عمل پرتاب می کنند. آنها چالش ها را فرصتی برای یادگیری می دانند و با برخوردن به یک مشکل بلافاصله زبان به گلایه و شکایت نمی گشایند.زمانیکه تصمیم گرفتم مسیر رسالتم در زندگی را آغاز کنم باید با تغییرات بزرگی مواجه می شدم ، اول از همه نوع نگاه من به زندگی بود اینکه نگاهم از تلاش بی وقفه برای رسیدن به هدف باید به لذت بردن از مسیر صعود تغییر می کرد.تغییراتی دیگری که در روابطم باید ایجاد می کردم ، در افرادی که مرا احاطه کرده بودند. از مدیریت چندین کسب و کار و پروژه دست کشیدم که بتوانم کسب و کار جدیدم راه اندازی کنم. مدتی را بدون هیچ درآمدی سپری کردم . بنابراین هر آنچه که در این جا برای شما می نویسم چیزی بوده است که با تمام وجودم تجربه کرده ام . آموختن این مطالب برای من هزینه های زیادی داشته است ، اما قطعا این مطالب هزینه های شما را برای تغییر کاهش می دهد.تغییر نیاز به شجاعت دارد و قدرت تصمیم گیری در شرایط ابهام را می طلبد. فرض کنید شما یک کارمند هستید و می خواهید از شغل کارمندی خود خارج شوید.مدتی را به جستجوی علائق و شوق درونی خود گذرانده اید و اکنون می دانید به دنبال چه هستید ، از طرفی می دانید که اگر کسب وکارتان را راه بیاندازید مشتریانی هستند که محصول یا خدمت شما را می خواهند. همچنین تا حدی برای مهارت آموزی وقت صرف کرده اید و مهارت های مدیریت کسب و کارتان را بهبود داده اید.اکنون زمان تصمیم گیری است ، یک تصمیم حیاتی . اکنون زمان تغییر است ، اکنون زمانی است که شما باید از لانه ی امن و بی دغدغه ی خود بیرون بیایید و دست به کار شوید .تا پیش از این همه چیز خوب و عالی پیش می رفت ، شما به اندازه ی کافی تحقیق کردید، آموزش دیدید ، مشتریانتان را شناسایی کردید حتی شاید تعدادی از آنها به شما وعده داده اند که حتما از شما خرید می کنند ، در هر جمعی که ایده تان را مطرح کردید مورد استقبال قرار گرفته است و خلاصه همه چیز بر وفق مراد است.اما زمانی که باید یک تصمیم برای تغییر بگیرید ، چه اتفاقی می افتد؟از آنجا که مغز قدیم انسان طوری برنامه ریزی شده است که شما را از تغییر باز دارد ، با صدور فرمان ترشح هورمون کورتیزول باعث می شود سطح اضطراب شما بالا رود و زمانیکه اضطراب شما بیشتر می شود، عملکرد قشر سطحی مغز (کورتکس) که فعالیت های منطقی را برعهده دارد دچار اختلال می شود.ثروت سازمغز قدیم به ابهامات و خطراتی که در پیش روی دارید را به شکلی اغراق آمیز برای شما بازگو می کند:
 • می دانی اگر کارت نگیرد چه اتفاقی می افتد ؟
 • می دانی اگر مشتریانت به ایده ی تو پشت پا بزنند ، چه بلایی سرت می آید ؟
 • می دانی اگر نتوانی هزینه هایت را پرداخت کنی ، تو را به زندان می اندازند؟
 • می دانی دیگران در مورد یک آدم شکست خوره چطور فکر می کنند؟
 • می دانی در ایران با اقتصاد متلاطمی که دارد نمی شود کار کرد ؟
 • بهتر نیست همین کاری را که داری حفظ کنی؟از قدیم گفتند :”کلاهت رو محکم بچسب ، باد نبره “
علاوه بر تمام اینها تردید ها و ترس هایی که اطرافیان شما ایجاد می کنند را هم اضافه کنید.ثروت سازاجازه دهید ساده تر بگویم :فرض کنید شما مدیر یک شرکت بزرگ هستید ، قرار است با شرکای تجاریتان بر سر شروع یک پروژه جدید جلسه ای داشته باشید ، گروهی از همکارنتان که از همکاری شما با شرکای تجاری جدید خشنود نیستند در محوطه شرکت یک آتش سوزی سوری به راه می اندازند که تمرکز و توجه شما را از جلسه و پروژه ی سودآور شرکت منحرف کنند و احتمالا موفق هم شده اند.کاری که مغز قدیم با انسان می کند شبیه این داستان است ، با راه اندازی یک آتش سوزی سوری شما را از اقدام های بعدی می ترساند و باعث تردید در تصمیم گیری شما می شود.البته مغز قدیم هم مقصر نیست ، کارش را انجام می دهد . مغز قدیم می خواهد امنیت شما را حفظ کند اما به چه قیمتی ؟به قیمت فراموش کردن رویاها ، به قیمت راضی شدن به حداقل ها ، به قیمت اینکه شما هم همانطوری زندگی کنید که دیگران زندگی می کنند.مغز قدیم یک دروغگو بزرگ است که نمی داند به شما دروغ می گوید ، مغز قدیم می خواهد امنیت شما را حفظ کند ، اما نمی داند که اگر مانع شما بشود که به سمت اهدافتان حرکت کنید در واقع همان جا شما را از بین برده است.اگر حرکت کنید شانسی دارید که زندگی را تجربه کنید ، اما اگر همان جا بمانید فقط زندگی بیولوژیک شما را تضمین کرده است و حق زندگی کردن را از شما گرفته است.یک انسان ثروت ساز به مغز قدیمش راه نمی دهد پایش را از گلیمش بلندتر کند. و در زمانی که باید تصمیمی برای تغییر بگیرد این کار را شجاعانه انجام می دهد. آنها پاداش های کوچک و کم ارزش امروز را برای دستاوردهای بزرگ فردا به تعویق می اندازند.ثروت سازدر این قسمت می خواهیم شما را با روشی آشنا کنم که می تواند در فرآیند تغییر بسیار به شما کمک کند. 

راهکار عملی

راهکار چیست ؟ چگونه مقاومت ذهن قدیم را که می خواهد ما را در محدوده ی امن دروغین نگاه دارد را بی اثر کنیم؟زمانیکه تردیدها به سراغ شما می آیند یک کاغذ بردارید و هرآنچه در ذهن شما است را به کاغذ منتقل کنید با این کار شما مقدار زیادی از استرس داخل ذهنتان را هم به کاغذ منتقل کرده اید و آمادگی دارید که بر اساس عقل و خرد تصمیم گیری نه بر اساس شک ، تردید و ابهام.برای تغییر شناخت کافی و آگاهانه از وضعیتی که در آن هستیم بسیار مهم و ضروری است، جواب سوالات زیر را در کاغذ پیش رویتان یادداشت کنید:

موقعیت فعلی خود را بسنجید:

محیط(کجا، کی و با چه کسانی؟)
 1. محیط شما چه تاثیری بر تصمیم گیری های شما دارد؟
 2. محیط فعلی شما چه پارامترهای مثبت و پارامترهای منفی دارد؟
 3. کجا بهتر کار می کنید؟ عملکرد شما در چه محیطی بهتر است؟
 4. با چه افرادی دوست دارید معاشرت داشته باشید؟ چه افرادی حلقه ارتباطی شما را تشکیل می دهند؟ آیا افرادی که با شما در مورد تصمیمتان صحبت می کنند خودشان انسانهای موفقی در زندگی هستند ؟ آیا از وضعیت زندگیشان با افتخار و شادمانه با شما صحبت می کنند؟آیا افرادی مثبت نگرند یا اینکه در هر موقعیتی زبان به گلایه و شکایت می گشایند؟
 5. کجا حمایت بیشتری برای حرکت به سمت اهداف خود دریافت می کنید؟
 6. محیط چه احساسی در شما ایجاد می کند؟آیا محیطی که در آن هستید را دوست دارید ؟
 

رفتارها(چه می کنید؟)

 1. برای تحقق اهدافتان چه کارهای خاصی انجام می دهید که از نظر دیگران عجیب به نظر می رسد؟
 2. چه رفتارهایی انجام می دهید که زندگی شما را جالب و هیجان انگیز می کند؟
 3. آیا رفتارهای شما در جهت تحقق اهدافتان هستند؟
 4. الگوهای رفتاری خاصی در خود مشاهده می کنید؟
 5. اگر فرد دیگری در جایگاه شما بود، چه توصیه ای به او می کردید؟
 6. آیا رفتارهای شما با اهدافتان تناسب دارد؟
 7. از بیرون به خود نگاه کنید، شبیه چه کسی هستید؟
 8. چه رفتارهایی در شما نیاز به تغییر دارد؟چگونه می خواهید این تغییر را هدایت کنید؟

قابلیت ها و مهارت ها(چگونه می خواهید به اهداف خود برسید؟)

 1. چه مهارت ها و دانشی دارید که به شما برتری و قدرت رقابت می دهد؟
 2. چه مهارت هایی آموخته اید که به شما حس افتخار می دهد؟
 3. افرادی که می شناسید، چه چیزی در شما را تحسین می کنند؟
 4. آیا کسی را می شناسید که مهارت مورد نیاز شما را در اختیار داشته باشد؟
 5. چطور مطمئن می شوید که به اندازه کافی تاثیر گذار هستید؟
 6. آیا چیزی می تواند مانع شما شود؟
 7. اگر بخواهید در یک عبارت خود را معرفی کنید، آن عبارت چیست؟
 8. دیگران چگونه شما را توصیف می کنند.
 

باورها و ارزش ها(چرا این هدف برای شما مهم است؟ چرا این مسیر را انتخاب کرده اید؟)

 1. باور محوری شما در مورد خودتان و دنیای پیرامونتان چیست؟
 2. چه پارامترهایی در زندگیتان دارای اهمیت فوق العاده ای هستند؟
 3. از نظر شما چه کارهایی درست و چه کارهایی اشتباه هستند؟
 4. باورهای شما در مورد کار و زندگیتان چیست؟
 5. باورهایی که به شما کمک می کنند به اهدافتان برسید را بنویسید.
 6. باورهایی که شما را از اهدافتان دور می کند را بنویسید.
 

هویت:(چه کسی هستید؟ چه کسی می خواهید باشید؟)

 1. نقش شما در عالم چیست؟
 2. چه علایقی دارید؟ چه افرادی را تحسین می کنید؟
 3. کسی که هستید، چگونه است؟
 4. اگر از معاشرت با افرادی لذت می برید، این افراد چه خصوصیاتی دارند؟
 

معنویات(هدف غایی، دلیل خلقت شما)

 1. معنای زندگی شما چیست؟
 2. دلیل خلقت خود را چه می دانید؟
 3. دوست دارید با دنیای پیرامونتان چگونه تعامل کنید؟
 4. زمانی که از دنیا رفتید دوست دارید در مورد شما چه چیزهایی گفته شود؟ چه چیزهایی از شما باقی بماند؟
 ثروت ساز زمانیکه به این سوالات با دقت پاسخ دادید ، متوجه می شوید که آیا قدم در راهی که می گذارید آیا حقیقتا آن چیزی است که شما به دنبالش هستید یا خیر؟نگران ندانستن پاسخ این سوالات نباشید ، این سوالات همین که ابعاد جدیدی را در ذهن شما باز کرده باشند ، کار خود را انجام داده اند .هفته ای یکبار به این سوالات مراجعه کنید و جواب های جدیدتان را بنویسید.اگر بر فرآیند تغییر مسلط شوید ، مهارتی را آموخته اید که میلیاردها انسان از نداشتن این مهارت رنج می برند و شما ماموریت دارید که به کسانی که می خواهند تغییر کنند ، آنچه را آموخته اید آموزش دهید. 
این مطلب در وبلاگ ارسال شده است . این لینک. را نشان کنید .
مدیریت زمان حرفه ای

برای هر کاری زمان هست

برای خرید با تخفیف ویژه کلیک کنید
خرید
close-link