روش رژیم روزانه در بیزینس کوچینگ

 

یکی از مهمترین بخش های بیزینس کوچینگ این است که سوال های خوب از خود بپرسیم ، سوال های خوب ذهن انسان را به پاسخ های بی نظیری می رساند که می توانند راهگشای آینده باشند.

سوالات قدرتمند یکی از بخش های تفکیک ناپذیر بیزینس کوچینگ است.

در بیزینس کوچینگ هر مدیر کسب و کاری روزانه سوال هایی از خود می پرسد ، نتیجه ی این سوالات این است که فرد می فهمد چه کارهایی را انجام ندهد و چه کارهایی را بیشتر انجام دهد.


امروز چگونه گذشت؟ یکی  از فعالیت‌هایی که می‌تواند برای خودسنجی بسیار کارآمد باشد رصد فعالیت‌هایی است که در طول روز انجام می‌دهیم.

معمولاً ما روزانه کارهایی را از روی عادت انجام می‌دهیم. اگر بتوانیم کارهای یک‌ ‌هفتۀ خودمان را رصد کنیم، معمولاً به‌راحتی خواهیم توانست کارهای یک‌سال را نیز پیش‌بینی کنیم. اگر روزانه زمان کمی ‌را صرف ثبت اتفاقات آن روز کنیم، بعد از مدتی اطلاعات بسیار ارزشمندی به دست می‌آوریم و روند رو‌به‌جلوی زندگی به‌خوبی مشهود خواهد بود. همین ثبت وقایع روزانه به ما کمک می‌کند الگوهای رفتاری خود را بشناسیم. عادت‌های ما در زندگی‌مان همان الگوهای رفتاری ماست که به‌صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد و ما به آن رفتارها آگاه نیستیم. ثبت وقایع کمک می‌کند الگوهای عادت‌گونه را کشف کنیم و اگر لازم بود الگوهای عادت‌گونۀ نادرست را از زندگی خود حذف نماییم.

 

طبق تحقیقات دانشمندان، عادت‌ها الگوهایی هستند که در زمان‌ها و مکان‌های خاصی تکرار می‌شوند. بنابراین، اگر ما بتوانیم آگاهانه مکان و زمان الگوهای رفتاری خود را کشف کنیم می‌توانیم آن‌ها را با الگوهای رفتاری دیگر جایگزین نماییم.

 

برای اینکه بتوانید از این ‌روش به‌خوبی بهره ببرید لازم است متعهد شوید و روزانه حداقل پنج‌دقیقه به این کار اختصاص دهید. هر ماه حداقل یک دفعه آن وقایع را مرور کنید و از روند رو‌به‌جلوی خود لذت ببرید؛ این‌گونه الگوهای رفتاری سازنده و مخرب خود را کشف خواهید کرد.

صفحه‌های یادداشت را چنین تنظیم کنید:

تاریخ:…………..

برداشت کلی من از امروز:

………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

برای اینکه این قسمت را تکمیل کنید ابتدا سعی کنید به افکار و احساسات خود آگاهی یابید. لذت‌ها و دردهای خود را یادداشت کنید. همچنین، محرک‌ها (عواملی که باعث می‌شوند شما دست‌به‌کار شوید) و احساسات خود را در این قسمت یادداشت کنید. اجازه دهید فرمان به دست ناخودآگاه شما باشد و افکار و احساسات خود را بدون دست‌کاری ثبت کنید.

………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

از خود بپرسید:

 • چرا روز بد یا خوبی داشته‌ام؟
 • چه کسی را دیدم که حال‌و‌هوای امروزم عوض شد؟
 • کجا بودم؟
 • امروز چه‌چیزی به خود می‌گویم؟

مثال: امروز من یکی از دوستان قدیمی‌ام ‌را در کافی‌شاپی دیدم. به‌نظرم اتفاق بسیار خوبی بود که از منزل بیرون رفتم و مشکلاتم را با دوستی در میان گذاشتم. بازهم در روزهای آینده با دوستم قرار می‌گذارم.

 • امروز از چه‌چیزی بیشترین لذت را بردم؟

اگر الان خوش‌حال نیستید، زمان‌هایی در طول روز وجود داشته‌اند که از بقیه زمان‌ها بهتر بوده‌اند. کدام قسمت امروز را بیشتر دوست داشتید؟ اگر یادداشت شما این است که «خیلی از روزها بسیار عالی سپری می‌شوند»، از خودتان بپرسید: «چرا این روزها عالی می‌شوند؟ چه‌چیزی در این روزها باعث می‌شود که احساس خوبی داشته باشم؟».

 • امروز چه کارهایی انجام دادم که دوست دارم کمتر در زندگی‌ام اتفاق بیفتند؟ پاسخ‌هایتان را یادداشت کنید.
 • فکر کنید و بررسی کنید چه کارهایی را دوست ندارید و کارهای مثبت و مفید و مؤثری برای شما نیستند، ولی انجام می‌دهید. کارهایی را که می‌خواهید از زندگی خود حذف کنید یادداشت کنید.
 • تصور کنید یک روزِ زندگی شما قرار است به‌صورت برنامه‌ای تلویزیونی نمایش داده شود. کدام قسمت‌ها را حذف می‌کنید؟
 • امروز چه‌چیزی یاد گرفتید؟ ما هر روز در حال آموختن هستیم. تنها چیزی که باعث می‌شود انسان‌ها به‌سمت جلو حرکت کنند یادگیری است. تشنگی انسان برای یادگیری ابدی است. از خود بپرسید از اتفاقات امروز چه درسی گرفته‌اید؟ هر چیزی را که آموخته‌اید یادداشت کنید. شاید بعضی نکته‌های آموزنده‌ای را که در طول روز برای شما اتفاق افتاده‌اند فراموش کنید. با یادداشت‌کردن آن‌ها می‌توانید گاه‌گاهی به سراغشان بروید و به خودتان یادآوری کنید.

در بسیاری از موقعیت‌ها به‌صورت ناخودآگاه رفتار می‌کنیم یا حرف می‌زنیم. گاهی اوقات این رفتارها خوب و خوشایندند، اما گاهی اوقات پیش می‌آید که بعدها از رفتار یا حرفی که زده‌ایم پشیمان می‌شویم. اگر برایتان ممکن بود چه کاری را متفاوت انجام می‌دادید؟

 

امروز خود را زیر نظر بگیرید. اگر می‌توانستید چه رفتارها و حرف‌هایی را تغییر می‌دادید؟

 • این جمله را تکمیل کنید: «من باید… » یا «من می‌توانستم… ».
 • از خود بپرسید اگر دوباره در موقعیتی مشابه قرار بگیرید چه می‌کنید؟

نوشتن پاسخ این پرسش‌ها برای حسرت و افسوس‌خوردن نیست، بلکه برای آموختن است. هیچ آموزگاری تأثیرگذار‌تر از تجربه نیست.

 

این مطلب در وبلاگ ارسال شده است . این لینک. را نشان کنید .
مدیریت زمان حرفه ای

برای هر کاری زمان هست

برای خرید با تخفیف ویژه کلیک کنید
خرید
close-link