۷ راز موفقیتم که از زندگی انسان‌های بزرگ آموختم

بیشتر افرادی که در زندگی به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته‌اند، نه تنها افرادی پول‌دار با پشتوانه قوی نبوده‌اند، بلکه افرادی معمولی بودند که تنها راز‌ و رمز دستیابی به موفقیت را دریافته و در مسیر آن گام‌ برداشته‌اند.در این مقاله می خواهم ۷ راز مهمی که به من کمک کرد در مسیرم موفق شوم را با شما به اشتراک بگذارم.

موفقیت خودش نمی‌آید تا شما را پیدا‌‌کند.
این شما هستید که باید بروید و آن را به‌دست‌آورید.

با نگاه به زندگی و تجربیات انسان‌های بزرگ و موفق، می‌توان به نکات ارزشمندی دست یافت. این نکات همان رموز موفقیت این افراد است که در این‌جا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنم.

انسان‌های موفق:

 

۱- پول را هدف اصلی خود قرار نمی‌دهند.

افراد موفق اهداف والاتری نسبت به پول داشته و پول را هدفی جانبی، در جهت رسیدن به این اهداف، قرار می‌دهند. آن‌ها با توجه به وضعیت بازار و کسب‌و‌کار‌های رو‌به‌رشد، ایده‌هایی را مطرح و بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.
شاید برای شما عجیب باشد اما واقعیت این است که افراد موفق برای پول کار نمی کنند.
سال ها پیش زمانیکه در بیرجند زندگی می کردم ، کتاب ها و سرگذشت انسان های موفق را که می خواندم یا آنها را می دیدم ،نمی توانستم بپذیرم که انسان های موفق ، بخاطر پول تلاش نمی کنند.تصور می کردم که شعاری بیش نیست.به مرور زمان که توجهم روی این موضوع بیشتر شد به افرادی برخوردم که اگر تا آخر زندگی شان هیچ کاری نمی کردند تا نسل های بعد از آنها در رفاه کامل می توانستند زندگی کنند ، اما آنها طوری کار می کردند که گویی آخر ماه چک های سنگینی را باید پاس کنند.این تناقض برای من یک پیام داشت.که البته خام بود و چون خودم هم انسان کم تجربه ای بودم نیاز به عمیق سازی داشت که به مرور زمان اتفاق افتاد.
تا اینکه شرایط زندگیم طوری رقم خورد که سختی های زیادی را در مسیر موفقیت خودم تجربه کنم ،زمانی که سر و کله این سختی ها پیدا شد فهمیدم که اگر دلیل تلاش هایم پول می بود بلافاصله جا می زدم و این مسیر را رها می کردم.
پول دستاورد جانبی موفقیت است و یکی از اشکال مختلف ثروت است اما به این معنی نیست که باید به آن بی تفاوت باشیم ، خیر .
پول به سراغ کسی می رود که برای آن احترام قائل است ، پول خدمتگزار بسیار خوبی است به شرط آنکه به سرور ارزشمندی خدمت کند.


۲- هراسی از طرد شدن ندارند و به استقبال «نه» می‌روند.

این افراد متفاوت عمل کرده و گاهی روی ایده هایی سرمایه گذاری می کنند که شاید از نظر دیگران حماقت به نظر بیاید؛ اما از آن‌جا که آن‌ها به تصمیماتشان ایمان دارند، از طرد‌ شدن نمی‌هراسند و با رضایت خاطر، کار خود را انجام می‌دهند.

 

کنی دیچر بنیان‌گذار استارت‌آپ ۵۰۰ میلیون دلاری wheels up تاکنون استارت‌آپ‌های موفقی را در زمینه‌های مختلف به ثمر رسانده است. از چاپ تیشرت تا تهیه لوازم ورزشی و ساخت نوشیدنی و حالا هم ارائه جت‌های خصوصی!

 

دیچر می‌گوید شما باید به خود، باور داشته‌باشید و اگر هم «نه» شنیدید یعنی که در حال نوآوری هستید. «اگر همه همین دید شما را داشتند که خودشان همین کار را انجام می‌دادند!» دیچر معتقد است نه یعنی «الان نه».
او همچنین نیز می‌گوید هیچ‌وقت نه را به‌عنوان یک پاسخ قبول نکنید. شما باید باور داشته باشید که در بازی بزرگان جا دارید!


۳- سخت‌تر از همیشه کار می‌کنند.

انسان‌های موفق ساعات طولانی را صرف‌ کار‌هایی که دوست‌دارند و آنان را به موفقیت نزدیک‌تر می‌سازد، می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که شاید در طی این مسیر، مرتکب اشتباهاتی شوند. پس اشتباهات خود را می‌پذیرند و موانع پیش‌رو را از سر راه بر‌می‌دارند و می‌دانند که این‌گونه، دستیابی به موفقیت شیرین‌تر خواهد بود.
من همیشه در طول روز ،زمانیکه می خواهم کاری انجام دهم یک سوال از خودم می پرسم :

  • آیا این کار مرا به هدفم نزدیک تر می کند یا خیر ؟
  • مثلا آیا ملاقات با آقای ایکس می تواند به من کمکی بکند یا خیر؟
  • استخدام یک برنامه نویس به رشد من و کسب و کارم کمکی می کند ؟

کارهایی که در طول روز انجام می دهیم یا باید به رشد معنوی ما کمک کند یا در جهت رشد کسب وکارمان باشد در غیر اینصورت در حال وقت تلف کردن هستیم .
کارهایی مانند وقت گذراندن با خانواده ،شرکت در مراسم مذهبی، تفریح و ورزش مربوط به رشد معنوی ما می شود.
کارهای حرفه ای ما هم که دیگر تکلیفش مشخص است ، کارهایی مانند رشد کسب و کار ، یادگیری یک مهارت جدید ، خواندن یک کتاب غیر داستانی و …

هر کاری که انجام می دهید و در این دو دسته قرار نمی گیرد ، در واقع دارید زمان خود را هدر می دهید.

 


۴- شکست را عاملی برای پیشرفت در‌نظر می‌گیرند.

افراد موفق از شکست و متحمل شدن ‌هزینه‌های زیاد، در این راه نمی‌هراسند و به‌سوی آن حرکت می‌کنند. آن‌ها با بررسی مسیر طی شده، عوامل شکست خود را یافته و در جهت رفع آن بر‌می‌آیند. می‌دانند که هر‌کدام از این اشتباهات سبب کسب تجربیات مفیدی خواهد شد.
سال های زیادی از حضور من در فعالیت های کسب و کاری می گذرد ، در طی این سال ها بارها با شکست هایی مواجه شدم ، ابتدا این شکست ها برایم خیلی سخت بود ، نظرات دیگران برایم غیرقابل تحمل بود ، این نظرات به حدی شدید بود که یکی از نزدیک ترین افراد خانواده ام روزی به من گفت :”این راهی که تو می روی به ترکستان است” این جمله مانند آب سردی بر پیکره ی وجودم نشست .
اما به مرور زمان فهیمدم که نمی شود کاریش کرد و باید این واقعیت را بپذیری که اگر شکست نخوری بزرگ نمی شوی . این فکر آنقدر در زندگی من تکرار شده است که اگر در مساله ای به نتیجه نرسم خیلی زود به مسیر برمی گردم . شاید در کمتر از یک ساعت .
در گذشته شاید این زمان چند روز یا چند هفته بود ، هر چه بیشتر روی خودتان کار کنید این زمان باید کوتاه تر شود.

اعتماد‌به‌نفس داشته باش، این اولین رمز موفقیت است!
راف والدو امرسون

 


۵- افراد موفق صبور هستند.

این افراد به این فکر نیستند که راه را یک‌شبه طی کنند. آن‌ها می‌دانند که بدون تلاش و صرف زمان کافی، هیچ‌چیز ارزشمندی به‌دست ‌نخواهند‌ آورد. پس با آرامش و صبوری در مسیر موفقیت گام بر‌می‌دارند.این درس را هم با هزینه های زیاد آموختم . هر زمان عجله کردم هزینه عجله کردن را چند برابر پرداخت کردم. خوب است این سوال را از خودمان بپرسیم که
• میلیاردها انسان روی زمین زندگی می‌کنند، چرا تعدادکمی از این انسان‌ها به موفقیت می‌رسند؟
اگر نیازی به ثبات، پایداری، ایمان، توکل و استقامت برای رسیدن به موفقیت وجود نداشته باشد، موفقیت معنایی ندارد.


۶- هنگام مواجهه با بن‌بست تغییر مسیر می‌دهند.

من بارها پروژه هایی را شروع کردم که از ابتدا تصور می کردم این پروژه اگر به پیروزی نرسد ، دیگر زندگی من تباه شده است و باید بروم غاز بچرونم . این پروژه ها انجام شدند بعضی ها موفق و بیشترشان ناموفق . اما بعد از هر کاری یا پروژه ای چیزی یاد می گرفتم که به من امید حرکت می داد و اینگونه به این جایی رسیدم که برای شما می نویسم و هزاران نفر در سراسر ایران این مطالب را می خوانند و می بینند و چراغ راهی می شود برایشان در این مسیر لذت بخش و دوست داشتنی .

افراد موفق بر این باورند که انعطاف‌پذیر بودن کلید موفقیت است.
تو حق نداری از برنامه‌هایت خارج شوی، تو حق نداری اهدافت را نادیده بگیری.

 


۷- نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و ضعف‌های خود را اصلاح می‌کنند.

هیچ انسانی کامل نیست و همه افراد نقاط ضعف و قدرتی دارند. افراد موفق نقاط قوت خود را تقویت کرده و در راه اصلاح نقاط ضعف خود قدم بر‌می‌دارند.بعضی ها نقاط قوت دیگران را در کنار نقاط ضعف خودشان قرار می دهند.
فردی می خواهد وارد بازار شود و کسب و کاری راه بیاندازد از این می ترسد که فلانی ۳۰ ساله تو این کاره ، تمام شهر او را می شناسند. اما به این فکر نمی کند چه کاری می تواند انجام دهد که یک نوآوری در آن کسب و کار محسوب شود و از طریق بتواند بخشی از بازار را به خود اختصاص دهد.
نقاط ضعف خود را با نقاط قوت رقبا مقایسه نکنید.

اکنون دریافتیم که با مد‌نظر قرار دادن بعضی اصول، رعایت برخی نکات و تلاشی خستگی‌ناپذیر، دستیابی به موفقیت کار چندان پیچیده‌ای نیست. باید به شما بگویم که با تمام سختی هایی که این مسیر دارد ، اما به نتایجش می ارزد.

تقدیم تمام مهربانی های عالم به تو دوست این مسیری
سید بهمن خلیلی نژاد

 

این مطلب در وبلاگ ارسال شده است . این لینک. را نشان کنید .
مدیریت زمان حرفه ای

برای هر کاری زمان هست

برای خرید با تخفیف ویژه کلیک کنید
خرید
close-link